11 września 2022

 

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Ogłoszenia parafialne

 

  • Przyjmujemy zgłoszenia dzieci z klas trzecich i starszych szkoły podstawowej, które w przyszłym roku przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej. W tej sprawie prosimy o kontakt z o. Maciejem do końca września na adres mailowy [email protected] – pierwsze, organizacyjne spotkanie z rodzicami i dziećmi odbędzie się w niedzielę 2-go października o godzinie 10.00 w naszej parafii.
  • Do końca września przyjmujemy zapisy młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Chętnych można zgłaszać w zakrystii po niedzielnej mszy świętej albo przez e-mail do o. Błażeja: [email protected]. Na pierwsze spotkanie zapraszamy młodzież i rodziców 2 października po mszy świętej. Będzie część organizacyjna z udziałem rodziców oraz półgodzinna pierwsza katecheza.
  • Maciej przyjmuje zgłoszenia chętnych do odbycia w naszej parafii kursu przedmałżeńskiego, który rozpoczniemy w październiku. Szczegóły po ustaleniu listy uczestników.
  • W każdą pierwszą niedzielę miesiąca zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu i na wspólną modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia. Zaczynamy o godzinie 11.30.
  • W każdą ostatnią niedzielę miesiąca zapraszamy serdecznie na spotkania grupy biblijnej, które mają miejsce w naszej parafii. Chętnych zapraszamy do zakrystii po zakończeniu Mszy świętej w języku polskim, z której następnie przenosimy się do jednego z pomieszczeń duszpasterskich w naszym klasztorze. Podczas spotkań wspólnie czytamy, a następnie rozważamy wybrane fragmenty Pisma Świętego – wszystko odbywa się w bardzo przyjaznej i naturalnej atmosferze, a po zakończeniu właściwej części zazwyczaj cieszymy się jeszcze przez chwilę wzajemną obecnością przy ciastku i kawie (lub herbacie).
  • Tymczasem zrezygnowaliśmy z odprawiania Mszy świętych w języku polskim o godzinie 19.30 w pierwsze piątki miesiąca. Nasza decyzja została spowodowana bardzo nikłym zainteresowaniem naszych parafian tą propozycją (zdarzało się, że poza księdzem we Mszach uczestniczyła jedna osoba). Jeżeli będziemy mieli sygnały od nieco większej liczby osób, że chcą w miarę regularnie brać udział we Mszach w pierwsze piątki miesiąca i ta forma pobożności jest im bliska i potrzebna to oczywiście natychmiast do niej powrócimy. Do tego czasu zachęcamy naszych parafian do uczestnictwa we Mszach świętych w języku czeskim, które sprawowane są w naszym kościele jak zawsze o godzinie 18.30, a po ich zakończeniu następuje jeszcze wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na spowiedź w języku polskim w tym dniu (jak i w innych terminach) można umawiać się z nami indywidualnie z odpowiednim, przynajmniej jednodniowym, wyprzedzeniem.
  • Zapraszamy chłopców oraz mężczyzn do liturgicznej służby ołtarza – zarówno tych, którzy mają już ministranckie doświadczenie oraz tych, którzy po raz pierwszy chcieliby w taki sposób przyczynić się do piękna naszej parafialnej liturgii. Chętnych prosimy o kontakt z o. Maciejem lub panem Maciejem Orlik.
  • Być może wśród naszych parafian znajdą się chętni do wspólnej regularnej modlitwy w formie medytacji chrześcijańskiej w tradycji Modlitwy Jezusowej – do czego bardzo gorąco zachęcamy. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z o. Maciejem lub p. Maciejem Orlik – po ewentualnym utworzeniu się grupy ustalimy czas i miejsce spotkań.
  • Zachęcamy Was do kontaktu z duszpasterzami parafii – proboszczem o. Maciejem i wikarym o. Błażejem w sprawach zarówno indywidualnych jak i dotyczących działalności naszej parafialnej wspólnoty. Wszelkie potrzebne kontakty znajdziecie na naszej stronie parafiapraga.dominikanie.pl oraz na profilu fejsbukowym Polska Parafia w Pradze.
  • Życzymy Wam pięknej niedzieli i dobrego tygodnia! Wasi,

Maciej Niedzielski OP

Błażej Matusiak OP