27 maja już po raz piąty będziemy świętować Karolki. To święto polskiej parafii w Pradze, które jest świętowaniem narodzin Patrona – św. Jana Pawła II. Urodziny Karola Wojtyły przypadają 18 maja, ale my świętujemy kilka dni później. Nasze święto jest „przesunięte w czasie”, bo chcemy by w naszym święcie mógł uczestniczyć arcybiskup Pragi kard. Dominik Duka OP.

Świętujemy, bo każda wspólnota potrzebuje szczególnego świątecznego czasu. Staramy się świętować pięknie, bo Patron jest tego godzien i całe nasze życie ma być piękne. Jeśli już żyć to jak najpiękniej.

Święto jest okazją do przeżywania tajemnicy Kościoła, która stale potrzebuje odkrywania swego piękna i treści. Wśród nas jest wiele uprzedzeń i stereotypów na temat Kościoła. Niektóre zapewne uzasadnione, ale niepotrzebnie pozbawiają nas przeżywania pięknego daru jakim jest Kościół. Jest on przecież wspólnotą ukochaną przez Jezusa Chrystusa, więzi przeżywane w Kościele mogą być podobne do rodzinnych, a nawet mogą być głębsze.

Jak zawsze nasze święto jest dla wielu okazją do pracy i służby. Już teraz im bardzo dziękujemy i mamy nadzieję, że po Karolkach uda się nam spotkać w gronie osób, które w czasie Karolków służyły swoją pracą.

Program:

27 maja 2018

11.30 – „O Karolku, który zadziwił świat” (montaż słowno – muzyczny w wykonaniu dzieci z naszej parafii),

12.00 – Msza św. – celebruje kard. Dominik Duka OP, arcybiskup Pragi i prymas Czech,

13.00 – Biesiada z polskim jedzeniem i muzyką
muzyka – Dechová hudba Nákelanka
Polskie pieśni biesiadne (Anna Nachman, Kazimierz Towarnicki)

Program dla dzieci i loteria

3 czerwca – godz.13.00 (refektarz barokowy)
„Ecce homo” – spektakl teatralny na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”; adaptacja i reżyseria Józef Zbigniew Czernecki