Chrystus zmartwychwstał! – to najkrótsze wyznanie wiary. Celem Wielkiego Postu jest przygotowanie do świąt paschalnych – do sakramentalnego przejścia z Chrystusem przez krzyż do zmartwychwstania. Triduum paschalne to czas przeznaczony na to, żeby w tę najgłębszą tajemnicę naszej wiary wejść całym sobą.

Wielki Czwartek: Ofiara zapowiedziana

Wieczorna msza święta przenosi nas do Wieczernika. Słyszymy słowa: On to w dzień przed męką za zbawienie nasze i całego świata, to jest dzisiaj. Celebrans powtarza gest umycia nóg, aby przypomnieć, że najlepiej naśladujemy Jezusa, kiedy służymy sobie nawzajem z miłością. Jezusa pokornego i wszechmocnego poznajemy przyjmując sakramenty: na mszy św. karmi nas swoim Słowem i Ciałem, a w spowiedzi oczyszcza z brudu grzechów.

Wielki Piątek: Ofiara złożona

Liturgię Męki Pańskiej można nazwać liturgią zwycięskiego Krzyża. Słuchamy opisu Męki z Ewangelii św. Jana. Jedyny apostoł, który stał pod krzyżem, pokazuje śmierć Chrystusa jako objawienie Jego chwały. Adorujemy krzyż jako znak zwycięstwa nad złem. Owocem krzyża jest miłość i dlatego podczas tej liturgii odmawia się uroczystą modlitwę za cały świat, za każdego człowieka, wierzącego i niewierzącego.

Wielka Sobota: Ofiara za życie świata

To jedyny dzień, kiedy Kościół nie sprawuje żadnych obrzędów. Dzień ciszy. Dzień, w którym Jezus zstąpił do Otchłani, żeby wyzwolić sprawiedliwych Starego Przymierza.

Wielkanoc: Ofiara przyjęta

Dopiero po zmroku, czyli wedle dawnej rachuby czasu już w niedzielę, zaczynamy świętować Zmartwychwstanie. Liturgia rozpoczyna się w ciemności, którą rozprasza Paschał – znak Chrystusa, który jest światłością świata. Aż siedem czytań ze Starego Testamentu wskazuje, że dzieje Izraela zmierzały do nadejścia Jezusa. Chrzty dorosłych przypominają, że Chrystus daje życie wieczne każdemu.

Liturgia Triduum Paschalnego w kościele św. Idziego (wraz z czeską parafią)

Wielki Czwartek, Msza Wieczerzy Pańskiej: 18:30

Wielki Piątek, Liturgia Męki Pańskiej: 18:30

Noc z soboty na niedzielę, Wigilia Paschalna: 21:00 (z niektórymi czytaniami po polsku)