Już po raz czwarty będziemy świętować Karolki. To święto polskiej parafii w Pradze, które jest świętowaniem narodzin Patrona – św. Jana Pawła II. Urodziny Karola Wojtyły przypadają 18 maja, ale my świętujemy kilka dni później. Nasze święto jest „przesunięte w czasie”, bo chcemy by w naszym święcie mógł uczestniczyć arcybiskup Pragi kard. Dominik Duka OP.

Tegoroczne święto jest szczególne z kilku powodów:

– do naszej świątyni zostaną wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II; podarował nam je kard. Stanisław Dziwisz, który przez wiele lat towarzyszył naszemu Patronowi,

– program naszego święta jest rozszerzony o dwa wydarzenia kulturalne – przedstawienie „Ecce homo”, które jest adaptacją „Brata naszego Boga” oraz koncert, w którym wystąpią goście z Lublina – Chór Politechniki, kwartet Kwartenia i soliści, wystąpią także dobrze nam znane osoby, które w każdą niedzielę troszczą o piękno naszej liturgii,

– radością jest szczególne zaangażowanie parafian, którzy często potrafili powiedzieć duszpasterzom „czy trzeba w czymś pomóc?”.

Świętujemy, bo każda wspólnota potrzebuje szczególnego świątecznego czasu. Staramy się świętować pięknie, bo Patron jest tego godzien i całe nasze życie ma być piękne. Jeśli już żyć to jak najpiękniej. Święto jest okazją do odkrywania tajemnicy Kościoła, w którym jesteśmy poprzez służbę i poprzez spotkania. Dla wielu nasze święto jest okazją do pracy i służby. Dla wszystkich jest spotkaniem i przypomnieniem, że po grecku Kościół nazywa się ekklesia, to znaczy „zwołanie”. Tu się gromadzimy, by ożywić pamięć, że jesteśmy małą cząstką wędrowców do Królestwa. Nasz Patron już doszedł i daje nam nadzieję, że i my dojść możemy…

 

Program:

21 maja – godz.13.00
„Ecce homo” – spektakl teatralny na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”; adaptacja i reżyseria Józef Zbigniew Czernecki

 

27 maja – godz. 16.30

Koncert dla parafian i przyjaciół – w programie „Completorium” G.G. Gorczyckiego oraz utwory G.F. Haendla, C. Francka, F. Schuberta, P. Chaloupskiego

Wykonawcy:

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej, dyrygent – Elżbieta Krzemińska,

Anna Nachman – sopran solo

Kwartet smyczkowy Kwartemia

Petr Chaloupský – organy

 

28 maja – godz. 12.00

Msza św. z wprowadzeniem i uczczeniem relikwii św. Jana Pawła II – celebruje abp kard. Dominik Duka OP, prymas Czech,

Po Mszy św. – biesiada parafian i przyjaciół – polskie jedzenie, muzyka (Kwartet smyczkowy Kwartemia), loteria i program dla dzieci.

Kościół św. Idziego

Praga – Husova 8