W sobotę 11 lutego obchodzimy liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes oraz Światowy Dzień Chorych. Dlatego w najbliższą niedzielę, 12 lutego, na mszy św. o 12 zostanie udzielony sakrament chorych tym wiernym, którzy go potrzebują.

Przypominamy, że sakramentu tego udziela się:

  • osobom, którym zagraża niebezpieczeństwo śmierci z powodu choroby lub starości,
  • chorym przed operacją chirurgiczną, jeśli przyczyną operacji jest niebezpieczna choroba,
  • osobom w podeszłym wieku, którym nie zagraża niebezpieczna choroba, ale siły je opuszczają.

Światowy Dzień Chorych ustanowił Jan Paweł II przed 25 laty. Jak co roku, Ojciec Święty napisał z okazji Dnia Chorych list pasterski. Papież zapewnia tam o swojej modlitwie za chorych i tych, którzy chorymi się opiekują. Przypomina też, dlaczego Dzień Chorych obchodzimy właśnie we wspomnienie Panny Maryi z Lourdes. Oto te słowa papieża Franciszka:

Podobnie jak na świętą Bernadetę, spogląda na nas Maryja. Pokorna dziewczyna z Lourdes opowiadała, że Dziewica, którą nazwała „Piękną Panią”, spojrzała na nią, tak jak się patrzy na osobę. Te proste słowa opisują pełnię relacji. Bernadeta uboga, niepiśmienna i chora czuje, że Maryja spogląda na nią jako na osobę. Piękna Pani mówi do niej z wielkim szacunkiem, bez politowania. Przypomina to nam, że każdy chory jest i pozostaje istotą ludzką i musi być traktowany jako taka. Ludzie chorzy, podobnie jak osoby niepełnosprawne, nawet bardzo poważnie, posiadają swoją niezbywalną godność i swoją misję w życiu i nigdy nie mogą stawać się jedynie przedmiotami, nawet jeśli czasami mogą się wydawać jedynie biernymi, choć w rzeczywistości nigdy tak nie jest.