Nasza parafia wydrukowała w języku czeskim ulotkę o Nowennie Pompejańskiej. Propozycja wydania pochodziła od naszej parafianki, która zauważyła, że wiele osób w Czechach nie zna tego nabożeństwa.

Nowenna Pompejańska jest modlitwą wymagającą i zarazem bardzo prostą. Polega na odmówieniu trzech części różańca (radosnej, bolesnej i chwalebnej) przez 54 dni, z czego pierwsze 27 dni stanowi część błagalną, a drugie 27 dni jest częścią dziękczynną. Zwykle modlitwy odmawia się tylko w jednej intencji.

Pierwszym szerzycielem Nowenny był dominikański tercjarz bł. Bartolo Longo (1841-1926). Był on adwokatem, który do różańca dotarł poprzez wcześniejsze odstępstwo od wiary. W starożytnych Pompejach zachęcał do modlitwy różańcowej. W roku 1876 rozpoczął tam budowę kościoła. Cuda towarzyszące wznoszeniu świątyni i tłumy pielgrzymów przekonywały go o sile tej modlitwy.

Kształt nowenny odkreśliły objawienia maryjne z roku 1884. Matka Boża obiecała wtedy uzdrowienie chorej młodej kobiety. Po pierwszym cudzie uzdrowienia miały miejsce następne. Do dzisiaj zanotowano tysiące świadectw cudów, które stały się poprzez wstawiennictwo Matki Bożej.

Nowenna jest często przedstawiana jako bardzo skuteczna modlitwa, w której zawsze jesteśmy w pełni wysłuchani. Tutaj musimy pamiętać, że Pan Bóg jest wolny i On sam decyduje o owocach naszych modlitw. Osoby, które modliły się tą Nowenna potwierdzają często wysłuchanie, nie znaczy to jednak, że cokolwiek wymusimy na Panu Bogu. Prawdą jest, że modlitwa ta sprzyja wzmocnieniu wiary i pragnieniu Bożego działania, a więc jest spełnieniem warunku, o którym często mówił Pan Jezus przy okazji uzdrowień. Na pewno modlitwa ta przemienia modlącego się człowieka, może to być najpiękniejszy owoc modlitwy.

Nowenna Pompejańska wiąże się ze szczególną opieką i wstawiennictwem Matki Bożej. Wpisuje się ona we wszystkie obietnice, które Bóg przekazywał ludziom w ciągu całej historii. Obietnice słyszeli Abraham, Mojżesz, Dawid i św. Piotr. Obietnice były również u początku mszy gregoriańskich, pierwszych piątków i koronki do Miłosierdzia Bożego. Objawienia prywatne nie zobowiązują wszystkich do praktykowania nowych nabożeństw, ale są stale sposobem przejawiania się Bożej woli.

Tradycyjnie każdy papież jest proboszczem bazyliki w Pompejach. Stało się to tradycją po podarowaniu jej papieżowi Leonowi XIII w 1894 roku. Pielgrzymki do tego sanktuarium odbywał też św. Jan Paweł II (1979 i 2003) i to on beatyfikował bł. Bartolo Longo w 1980 roku.

Wydrukowaliśmy ulotkę z powodu wielu świadectw wysłuchania modlitwy zanoszonej w Nowennie Pompejańskiej. Wydrukowanie ulotki i jej rozpowszechnianie jest naszym skromnym dziełem w podtrzymywaniu i szerzeniu wiary w Czechach.