Wdzięczność za dar życia jest czymś absolutnie oczywistym, bo życie jest darem. Pojawiamy się na świecie, bo jesteśmy chciani przez Boga i przez rodziców. U początku naszego życia jest miłość.
W naszych czasach trzeba przypominać o wartości życia. Jego ochrona wynika z rozpoznania daru życia, a nie z powodu określonych sympatii politycznych.

W naszej parafii też chcemy dzielić rozpoznaniem daru życia, przypominać o jego wartości i na miarę swych możliwości je chronić. Przypomina nam o tym św. Jan Paweł II: . Każdy człowiek właśnie ze względu na tajemnicę Słowa Bożego, które stało się ciałem (por. J 1, 14) zostaje powierzony macierzyńskiej trosce Kościoła. Dlatego też każde zagrożenie godności i życia człowieka głęboko wstrząsa samym sercem Kościoła, dotyka samej istoty jego wiary w odkupieńcze wcielenie Syna Bożego i przynagla Kościół, by pełnił swą misję głoszenia Ewangelii życia całemu światu i wszelkiemu stworzeniu (por. Mk 16, 15).” (Evangelium vitae, nr 3)

Pierwszą formą jest duchowa adopcja. Jest ro skromny, ale skuteczny sposób ochrony życia. Wystarczy, że codziennie, przez 9 miesięcy,  modlimy się dziesiątek różańca i odmawiamy modlitwę: “Panie Jezu za wstawiennictwem Twojej Matki Maryi, która urodziła Cię z miłością oraz za wstawiennictwem świętego Józefa, “Człowieka Zawierzenia”, który opiekował się Tobą po urodzeniu, proszę Cię w intencji tego nienarodzonego dziecka, które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady i które duchowo adoptowałem. Proszę, daj rodzicom tego dziecka miłość i odwagę, aby zachowali je przy życiu, które Ty sam mu przeznaczyłeś. Amen.”

Drugim sposobem jest udział w “Marszu dla życia”. W tym roku odbędzie się w Pradze w dniu 7 kwietnia. Jest to dzieło czeskich katolików świeckich. Oto jego program:
– 10.30 – Msza św. w katedrze na Hradczanach,
– 12.00 – obiad i program kulturalny na Klárovie (przy stacji Malostranská)
– 14.00 – przejście na Plac Wacława,
– 16.00 – błogosławieństwo dla rodzin i zakończenie.