30 września, jak co roku po wakacjach, spotykamy się na pikniku parafialnym. Jest on okazją do odnowienia dawnych znajomości oraz do nawiązania nowych relacji. Jest jednym z przejawów przeżywania tajemnicy Kościoła, bo tutaj w sposób bardziej konkretny poznajemy się i więcej wiemy z kim tworzymy wspólnotę.

W Kościele jesteśmy obecni poprzez służbę. Na co dzień wyraża się ona w trosce o własną rodzinę, pracę zawodową, pracę charytatywną lub poprzez inne zaangażowana społeczne. Piknik stwarza szansę do służby poprzez przygotowanie stosownych posiłków. Możemy tutaj skosztować domowych wypieków parafianek, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Wydaje się, że możemy spodziewać też innych specjałów przywiezionych z Polski.

Piknik jest oczywiście nawiązaniem do braterskich posiłków zwanych agapą. Organizowali je chrześcijanie w bardzo zamierzchłych czasach. Odbywa się we wirydarzu klasztornym, którego nazwa w języku czeskim brzmi „rajská zahrada”, w więc rajski ogród. Symbolicznie spotyka się tu dawne i przyszłe, bo przecież do raju zmierzamy. Nasze spotkanie odbywa się po Eucharystii, jest zatem kontynuacją najgłębszej wspólnoty jaką mamy w Jezusie Chrystusie.