W niedzielę 10 kwietnia w Bazylice św. Jerzego na Praskim Zamku, podczas uroczystej mszy świętej, obchodziliśmy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Mszy świętej, sprawowanej w języku polskim, przewodniczył o. Kardynał Dominik Duka, prymas Czech. Kazanie wygłosił ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki (abp poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski). W homilii  szczegółowo przypomniał okoliczności Chrztu, rozważając jego kluczowe znaczenie dla historii Polski i naszej współczesnej tożsamości. Mszę św. koncelebrowało kilkunastu polskich księży pracujących w Republice Czeskiej

W wykonaniu zespołu Jerycho zabrzmiały średniowieczne pieśni z rękopisów czeskich i polskich, w tym dwa czcigodne hymny: Bogurodzica i Svatovaclavský choral.

Pani ambasador Grażyna Bernatowicz w słowie wstępnym zwróciła na szczególne znaczenie miejsca liturgii: „W Bazylice św. Jerzego znajdują się relikwie babki Dobrawy – św. Ludmiły, a przyległy klasztor założyła w roku 973 jej siostra – Mlada. Może to właśnie tutaj modliła się młoda czeska księżniczka przed wyprawą na północ”.

Z kolei p. Maciej Ruczaj z Instytutu Polskiego podkreślił w końcowym podziękowaniu szczególną okoliczność. Otóż dokładnie sześć lat temu świętowano ingres nowego praskiego arcybiskupa Dominika Duki, kiedy nadeszła wiadomość o katastrofie smoleńskiej. Po sześciu latach Kardynał Duka, który był z nami w tamtych smutnych chwilach, towarzyszył polskiej społeczności w Pradze w obchodach radosnej rocznicy Chrztu.

Mszę św. zorganizowała Ambasada RP i Instytut Polski w Pradze, a służbę liturgiczną stanowili nasi ministranci.